Spóźniasz się do pracy? Ryzykujesz!

Wydaje się, że spóźnienie do pracy to błahostka, a jednak! Wielu pracodawców patrzy nieprzychylnym okiem na podwładnych, którzy nie są punktualni. Warto wiedzieć, iż szef ma prawo swych podopiecznych stosownie ukarać za nieprzestrzeganie terminowości rozpoczynania swych codziennych obowiązków zawodowych. Czego można się spodziewać w najgorszych przypadkach? O tym więcej poniżej.
Konsekwencje mniej poważne
Przeważnie spóźnienie jest równoznaczne z koniecznością odrobienia czasu, który przegapiliśmy. Nie ma tu znaczenia, czy z naszej winy, bo na przykład wyszliśmy z domu zbyt późno, czy też spóźnił nam się autobus. Warto mieć świadomość, iż pozostawanie w gotowości do realizacji swojej pracy w określonych godzinach to obowiązek każdego zatrudnionego pracownika. Rozumie się przez to bycie przygotowanym do działania, a więc bycie przebranym w strój roboczy, czy posiadanie nadającego się od razu do pracy sprzętu – włączonego komputera i innych urządzeń.
Skutki poważniejsze
Im częściej będziesz się spóźniać, tym bardziej zaczniesz tracić zaufanie u szefa, wychodząc na nieodpowiedzialnego pracownika. Jeśli spóźnienia zdarzają Ci się notorycznie, nie masz co liczyć na obraz siebie jako wzorowego podwładnego. Punktualność przesądza o pozytywnym wizerunku, a nie ma nic gorszego niż zła opinia pracodawcy na temat osoby, którą zatrudnia. Kolejna kwestia to upomnienia i nagany, jakie też bardzo często są stosowane. Przepisy z zakresu prawa pracy jak najbardziej dopuszczają taką formę karania pracowników. Mowa w tym wypadku o dyscyplinowaniu podopiecznych za pośrednictwem tak zwanych kar porządkowych, a nawet kar finansowych.

Źródło: Emiro szkolenia bhp