Tak nie rozmawiaj z szefem, czyli o błędach w negocjacji

To, że nadal nie otrzymałeś podwyżki zarobków, a Twój kolega z biurka obok już dawno cieszy się większą pensją, to bardzo często efekt niewłaściwego pertraktowania z szefem. Zapraszamy do lektury naszego wirtualnego poradnika, który pokaże w pigułce, jak rozmawiać z pracodawcą, aby nie popełniać najczęstszych błędów.
Przygotuj się
Musisz wiedzieć, co chcesz wywalczyć ale też i jasno uargumentować swoje stanowisko. Samo stwierdzenie „chcę więcej niż do tej pory zarabiać” to za mało. Jeżeli chcesz być potraktowany na poważnie, koniecznie musisz wykazać się pełnym profesjonalizmem, a co za tym idzie- naucz się rozmawiać o pieniądzach. Nie bój się i nie stresuj, ponieważ to, że za pełnione obowiązki otrzymuje pensję jest przecież zupełnie naturalne. Podobnie normalne jest i walczenie przez pracowników o podwyżki.
Mów, czego oczekujesz
Trzeba jednoznacznie, konkretnie i klarownie przedstawić zaganianemu szefowi, czego od niego oczekujemy i jaka jest satysfakcjonująca nas propozycja. Wtedy wyjdziesz na osobę rzeczową, stanowczą, ale też ceniącą siebie, która nie daje się zlekceważyć. Powinieneś sprecyzować więc swe nadzieje, oczekiwania płacowe, aby nie dać się zwieść pracodawcy i zagadać argumentami, że póki co na podwyżkę nie masz co liczyć.
Nie przesadzaj
Jak mówi popularne polskie http://www.safetech.net.pl/ powiedzenie- mierz siły na zamiary, a więc w praktyce nie przesadzajmy z tym, jak wiele chcemy uzyskać. Sprawdźmy, ile zarabiają inni pracownicy w rozmaitych innych podmiotach, ale na tych samych stanowiskach co my oraz z tym samym zakresem obowiązków, co nasze. Jest to bardzo częsty błąd, że wychodzi od razu z mocno zawyżonymi wymaganiami. Przecież oczywistym jest, że szef nagle nie da nam zarobić dwa razy tyle, co do tej pory.

Źródło: gdańsk notariusz